Spotkanie Leszczyńskiej Grupy OTOP 7 czerwca 2018 r.

 

W tym dniu w jednej z leszczyńskich restauracji odbyło się nieformalne spotkanie Leszczyńskiej Grupy OTOP. Przybyło ponad 20 członków i sympatyków grupy z różnych miejscowości, m.in. Poznania, Wrocławia, Turwi. Głównymi bohaterami wieczornego spotkania byli autorzy dwóch ostatnio wydanych książek: Adam Stankowski i Piotr Tryjanowski.

Adam Stanowski to ornitolog-amator, lub jeśli ktoś woli – ptasiarz i jak sam o sobie mówi „fotograf amator”. W latach 1986-1995 aktywny członek Leszczyńskiego Klubu Ornitologicznego, a od roku 1996 – Leszczyńskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Od najmłodszych lat wszystkie wolne chwile spędza na obserwacjach przyrody. Od kilku lat fotograficznie dokumentuje przyrodę rodzinnych stron i dokonujące się w niej zmiany. O tym jest jego książka-album „U źródeł Rowu Polskiego. Fotograficzne spotkania z ptakami powiatu gostyńskiego”. Wielkoformatowy album liczy 343 strony z kilkunastu fotografiami krajobrazów doliny Rowu Polskiego w różnych porach roku i 153 gatunków ptaków i ich krótkimi opisami.

Piotr Tryjanowski to zawodowy przyrodnik, profesor doktor habilitowany, dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego. Jego zainteresowania naukowe to ekologia behawioralna, wpływ klimatu na ptaki, ptaki krajobrazu rolniczego, ekologia miast. Autor kilku książek i rozdziałów w książkach i licznych prac naukowych, w tym wielu opublikowanych w najlepszych czasopismach zagranicznych. Ptaki obserwuje prawie od 40 lat. A swoje obserwacje zaczynał również w okolicach Leszna. Jego książka „Rozum z ptakami odlatuje” to rzecz o ptakach, ptasiarstwie i ornitologii. O jej zawartości zaświadczają tytuły kilku tylko rozdziałów: „Moda na ptaki”, „Rodzinne życie ptasiarza”, „Między ptasiarstwem a ornitologią”, „Wielki wyścig – ambicje bez granic”, „Są ptaki jest zabawa”.

Adam Zbyryt z Białegostoku, koordynator projektów ochrony ptaków wyraził o niej taką opinię: „Przysłowiowy kij w mrowisko. Środowisko ptasiarzy, poza tym, że skupia wiele „pozytywnie zakręconych osób”, ma też swoje ciemne strony. Czsami smutna, czasami zabawna, ale na pewno bardzo ważna i bezkompromisowa lektura. …swoisty rachunek sumienia całego środowiska ptasiarskiego w Polsce”.

W luźnej, kameralnej atmosferze, przy kawie, herbacie lub, jeśli ktoś wolał i innych napojach, rozmawiano o wydanych książkach, autorzy pisali dedykacje i rozdawali autografy. Poruszano także wiele innych tematów. Rozmawiano o Akcji Sepienko, o tym jak postępują badania nad bocianem białym, o wyjątkowo licznym w tym roku pojawie  kukułek i też można było się dowiedzieć, kto został dziadkiem, a komu urodziła się druga córka.

 

 

 

Tekst: Stanisław Kuźniak

Zdjęcia: Adam Stankowski

 

 


 

Stronę wyświetlono: 829