Komunikaty

 

Zaproszenie do wzięcia udziału w Europejskich Dniach Ptaków 2014

Europejskie Dni Ptaków to wydarzenie organizowane corocznie od 1993 roku, którego celem jest wzrost świadomości społeczeństwa na temat konieczności ochrony rzadkich gatunków ptaków oraz ich siedlisk, a także zwrócenie uwagi na fenomen ptasich wędrówek. W pierwszy weekend października w całej Europie tysiące ludzi obserwuje i liczy ptaki podczas ich jesiennej migracji z terenów lęgowych na zimowiska. Również Leszczyńska Grupa OTOP włączy się w tym roku w obchody EDP i będzie obserwować ptaki na Zbiorniku Wonieść - jednej z najważniejszych w Wielkopolsce ostoi ptaków o randze europejskiej.

W związku z tym, Wszystkich, którzy chcą ciekawie spędzić dzień w terenie, zobaczyć rzadkie gatunki ptaków, wziąć udział w ich liczeniu, a także poczuć odrobinę rywalizacji, serdecznie zapraszamy          4 października (sobota) o 06:45 na Zbiornik Wonieść. Miejsce spotkania to parking (z drewnianym zadaszeniem i ławkami) w pobliżu śluzy na zaporze czołowej przy drodze z Gryżyny do Gniewowa.

Nie trzeba być zawodowym ornitologiem, by wspólnie z innymi obserwować i liczyć ptaki!!!

W programie:

* 07:00 – 10:00 – RAJD PTASIARSKI - osoby, które pojawią się o 6.45 w miejscu spotkania utworzą kilkuosobowe zespoły, które podczas spaceru będą starały się zobaczyć i usłyszeć jak największą liczbę gatunków ptaków.

* 12:00 – 15:00 – JAK SZYBKO MIGRUJĄ PTAKI WZDŁUŻ RYNNY ZBIORNIKA WONIEŚĆ? – obserwacje ptaków w punktach zlokalizowanych w obrębie całego zbiornika.

* Od 18:00 – NOCNE NASŁUCHY MIGRUJĄCYCH PTAKÓW – głosowe obserwacje nocnych migrantów przy rozgrzewających napojach. Nocleg w samochodzie lub namiocie.

Zapraszamy wszystkich sympatyków ptaków niezależnie od doświadczenia w ich rozpoznawaniu!!! W 2008 roku uczestnicy Europejskich Dni Ptaków mieli okazję obserwować na Zb. Wonieść bardzo rzadką dzierzbę pustynną (Lanius isabellinus). Może i w tym roku będzie okazja do obserwacji rzadkiego gatunku? Przyjedź i przekonaj się:)

 W 2008 roku uczestnicy Europejskich Dni Ptaków mieli okazję obserwować na Zb. Wonieść bardzo rzadką w Polsce dzierzbę pustynną (Lanius isabellinus). Fot. Szymon Kaczmarek.

Plakat do pobrania

 

 


 

<< Wszystkie komunikaty Komunikat dodano: 2014-09-16, ilość wyświetleń: 608