Działalność Grupy

 

2018

1.  Zimowe Ptakoliczenie.

8 lutego Janusz Maliczak zorganizował Zimowe Ptakoliczenie dla uczniów z kółka przyrodniczego ze Szkoły Podstawowej w Rydzynie. Szczegóły w dziale SPRAWOZDANIA.

2.  Spotkanie grupy.

17 lutego odbyło się XXII Spotkanie Leszczyńskiej Grupy OTOP. Szczegóły w dziale SPOTKANIA GRUPY.

 

2017

1.  Zimowe Ptakoliczenie.

10 marca Janusz Maliczak zorganizował Zimowe Ptakoliczenie dla uczniów z kółka przyrodniczego ze Szkoły Podstawowej w Rydzynie. Szczegóły w dziale SPRAWOZDANIA.

2.  Spring Alive.

Od marca do maja 2017 r. dwie uczennice z kółka przyrodniczego ze Szkoły Podstawowej w Rydzynie zarejestrowały łącznie 8 pierwszych w roku obserwacji bociana białego, dymówki, jrzyka i kukułki.

3.  Wspólne obserwacje z Dr Kuźniakiem.

W sobotę 9 września braliśmy udział w obserwacjach ptaków nad Zbiornikiem Wonieść z Dr Stanisławem Kuźniakiem. Szczegóły na stronie głównej.

4.  Europejskie Dni Ptaków.

4 października Janusz Maliczak zorganizował wycieczkę dla uczniów z kółka przyrodniczego ze Szkoły Podstawowej w Rydzynie w ramach Europejskich Dni Ptaków. Szczegóły w dziale DNI PTAKÓW.

 

2016

1.  Zimowe Ptakoliczenie. W dniach 30-31 stycznia odbyło się Zimowe Ptakoliczenie. Ptaki były liczone w Lesznie i Dzięczynce. Łącznie policzono 320 ptaków z 14 gatunków. Szczegóły w dziale SPRAWOZDANIA.

2.  Lekcja otwarta o ptakach.

12 kwietnia Janusz Maliczak przeprowadził lekcję otwartą dla nauczycielki przyrody, pani Beaty Kuśnierek, ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Lesznie, która przyjechała do Rydzyny z 10 uczniami z kółka przyrodniczego. Uczniowie brali udział w lekcji w parku przy Zamku w Rydzynie. Tematem zajęć było rozpoznawanie gatunków ptaków żyjących w parku. Uczniowie uczyli się rozpoznawania pospolitych gatunków ptaków. Zaobserwowali 12 gatunków ptaków.


3.  Liczenie gawronów.

W kwietniu członkowie grupy liczyli pary lęgowe w koloniach gawronów na terenie Ziemi Leszczyńskiej. Celem liczenia był monitoring populacji gawrona i zaobserwowanie dalszych zmian w liczebności.

4.  Spring Alive. Od marca do maja w Szkole Podstawowej w Rydzynie Janusz Maliczak realizował z uczniami akcję "Spring Alive". 8 uczniów z kółka przyrodniczego zarejestrowało łącznie 10 pierwszych obserwacji bociana białego, dymówki i jerzyka.

5.  Europejskie Dni Ptaków 2016. W dniach 27 września - 1 października braliśmy udział w Europejskich Dniach Ptaków. We wtorek 27 września Janusz Maliczak zorganizował wycieczkę dla uczniów z kółka przyrodniczego ze Szkoły Podstawowej w Rydzynie. W piątek 30 września Zbigniew Mikołajczak indywidualnie liczył ptaki w kilku miejscach. W sobotę 1 października zorganizowaliśmy wycieczkę nad Zbiornik Rydzyna i w Dolinę Rowu Polskiego koło Tarnowej Łąki. W wycieczce udział wzięło 5 osób. W okresie obchodów Europejskich Dni Ptaków policzyliśmy 2621 osobników z 59 gatunków. Szczegóły w dziale DNI PTAKÓW.

 

2015

1.  Monitoring Zimujących Ptaków Wodnych. W styczniu odbyło się kolejne liczenie zimujących ptaków wodnych. 24 stycznia Szymon Kaczmarek i Janusz Stępniewski liczyli ptaki na Zbiorniku Wonieść.

2.  Zimowe Ptakoliczenie. W dniach 23-25 stycznia odbyło się Zimowe Ptakoliczenie. W naszym regionie ptaki były liczone w Rydzynie, Lesznie i Dzięczynce. Łącznie policzono 595 ptaków z 23 gatunków. Więcej szczegółów w dziale SPRAWOZDANIA.

3.  Spotkanie grupy. W dniu 21 marca odbyło się XXI Spotkanie Leszczyńskiej Grupy OTOP w Nadleśnictwie Karczma Borowa w Lesznie. W spotkaniu udział wzięło 16 osób. Szczegóły w dziale SPOTKANIA GRUP.

4.  Liczenie gawronów. W kwietniu członkowie grupy liczyli pary lęgowe w koloniach gawronów na terenie Ziemi Leszczyńskiej. Celem liczenia był monitoring populacji gawrona i zaobserwowanie dalszych zmian w liczebności.

5.  Spring Alive. Od marca do maja w Szkole Podstawowej w Rydzynie Janusz Maliczak realizował z uczniami akcję "Spring Alive". 9 uczniów z kółka przyrodniczego zarejestrowało łącznie 18 pierwszych obserwacji bociana białego, dymówki, kukułki i jerzyka.

6.  Europejskie Dni Ptaków 2015. W dniach 2-3 października włączyliśmy się w obchody Europejskich Dni Ptaków. W piątek 2 października Janusz Maliczak zorganizował wycieczkę dla uczniów z kółka przyrodniczego ze Szkoły Podstawowej w Rydzynie. W sobotę 3 października zorganizowaliśmy wycieczkę na Zbiornik Rydzyna. W wycieczce udział wzięło 5 osób. Uczestnicy wycieczki policzyli również ptaki na Zbiorniku Jutrosin. Łącznie policzyliśmy 1503 osobniki z 51 gatunków. Szczegóły w dziale DNI PTAKÓW.

 

2014

1.  Monitoring Zimujących Ptaków Wodnych. W dniach 11-12 stycznia odbyło się kolejne liczenie ptaków wodnych. Janusz Stępniewski i Szymon Kaczmarek liczyli ptaki na Zbiorniku Wonieść, a Paweł Sieracki na Jeziorze Dominickim.

2.  Zimowe Ptakoliczenie. W dniach 24-26 stycznia odbyło się kolejne Zimowe Ptakoliczenie. Na naszym terenie ptaki były liczone w Lesznie i Rydzynie. Łącznie policzono 128 ptaków z 16 gatunków. Szczegóły w dziale SPRAWOZDANIA.

3.  Spotkanie grupy. W dniu 1 marca odbyło się XX Spotkanie Leszczyńskiej Grupy OTOP w Nadleśnictwie Karczma Borowa. W spotkaniu udział wzięło 15 osób. Szczegóły w dziale SPOTKANIA GRUPY.

4.  Liczenie gawronów. W kwietniu członkowie grupy brali udział w liczeniu par lęgowych w koloniach gawronów na terenie Ziemi Leszczyńskiej. Celem liczenia był monitoring populacji gawrona i zaobserwowanie dalszych zmian w liczebności.

5.  Spring Alive. Od 21 marca do 7 maja w Szkole Podstawowej w Rydzynie Janusz Maliczak realizował z uczniami akcję "Spring Alive". 15 uczniów z klas IV i VI zarejestrowało łącznie 19 pierwszych w roku obserwacji bociana białego, jaskółki dymówki, kukułki i jerzyka. 

6.  Ptasia Majówka. 24 maja odbyła się wycieczka do Leśnej Osady Prętkowice w Leśnictwie Kotusz w ramach Ptasiej Majówki. Podczas wycieczki stwierdzono 43 gatunki ptaków. W akcji udział wzięło 5 osób. Szczegóły w dziale SPRAWOZDANIA.

7.  Europejskie Dni Ptaków 2014. W sobotę 4 października Paweł Szymański zorganizował wycieczkę na Zbiornik Wonieść w ramach Europejskich Dni Ptaków. W wycieczce udział wzięło 10 osób. Uczestnicy policzyli 6305 osobników z 88 gatunków. W piątek 10 października Janusz Maliczak zorganizował wycieczkę dla uczniów z kółka przyrodniczego ze Szkoły Podstawowej w Rydzynie. Uczniowie policzyli 202 ptaki z 8 gatunków. Szczegóły w dziale DNI PTAKÓW.

 

2013

1.  Monitoring Zimujących Ptaków Wodnych. W dniach 12-13 stycznia odbyło się kolejne liczenie ptaków wodnych. Na naszym terenie ptaki liczone były na Zbiorniku Wonieść. W liczeniu udział wzięli: Janusz Stępniewski i Szymon Kaczmarek.

2.  Zimowe Ptakoliczenie 2013. W dniach 25-27 stycznia odbyło się Zimowe Ptakoliczenie. Ptaki liczone były w Lesznie, Bojanowie, Kościanie, Osiecznej, Gostyniu, Rydzynie i w okolicach Czempinia. W Rydzynie Janusz Maliczak zorganizował dla uczniów liczenie ptaków w parku. Łącznie w całym regionie policzono 2479 ptaków należących do 43 gatunków. Szczegóły w dziale SPRAWOZDANIA.

3.  Wycieczka na Mierzeję Helską. W dniach 16-17 lutego odbyła się wycieczka na Mierzeję Helską. Brali w niej udział: Marcin Tobółka, Waldemar Michalak, Janusz Ratajczak, Paweł Szymański i Szymon Kaczmarek. Uczestnicy zaobserwowali 44 gatunki ptaków, a z ciekawszych: mewę bladą, mewę czarnogłową, biegusa morskiego, czarnowrona i alki.

4.  Spotkanie grupy. W dniu 2 marca odbyło się XIX Spotkanie Leszczyńskiej Grupy OTOP. Spotkanie miało miejsce w Nadleśnictwie Karczma Borowa. Udział w nim wzięło 16 osób. Szczegółowa relacja znajduje się w zakładce SPOTKANIA GRUPY.

5.  Kolejne skrzynki lęgowe dla płomykówek.

8 marca wspólnie z Działem Zieleni Miejskiej przy Zakładzie Usług Komunalnych w Rawiczu powiesiliśmy dwie skrzynki lęgowe dla płomykówek. Skrzynki mogliśmy zamontować dzięki uprzejmości zakładu Hodowli Zarodowej Zwierząt "Żołędnica" Sp. z o.o. w dwóch jej budynkach gospodarczych. Z naszej grupy w montażu uczestniczyli Marcin Tobółka i Katarzyna Żołnierowicz.

Fot. Katarzyna Żołnierowicz

6.  Warsztaty w Nadleśnictwie Karczma Borowa. W dniach 25-26 marca 2013 r. w Nadleśnictwie Karczma Borowa odbyły się warsztaty pt. "Wspólne określanie problemów krajobrazowych na przykładzie oczekiwań społecznych w kwestii udostępniania lasu" w ramach projektu "Bałtycki Krajobraz - innowacyjne podejście do zrównoważonych krajobrazów". Uczestnicy spotkania wyrażali swoje opinie dotyczące turystycznego zagospodarowania lasu. Z naszej grupy w warsztatach udział wzięli: Marcin Tobółka, Katarzyna Żołnierowicz i Janusz Maliczak. 

7.  Inwentaryzacja gniazd bociana czarnego. Od lutego do kwietnia prowadziliśmy inwentaryzację gniazd bociana czarnego na naszym terenie. W pracach udział wzięli: Cezary Brodziak, Szymon Kaczmarek, Błażej Nowak, Bernard Pawlisiak, Przemysław Pietura, Paweł Sieracki, Mariusz Janowski, Janusz Ratajczak, Marcin Tobółka i Katarzyna Żołnierowicz.

8.  Liczenie gawronów. W kwietniu członkowie grupy brali udział w liczeniu par lęgowych w koloniach gawronów na terenie Ziemi Leszczyńskiej. Celem liczenia był monitoring populacji gawrona i zaobserwowanie dalszych zmian w liczebności. W liczeniu udział wzięli: Szymon Kaczmarek, Sławomir Maćkowiak, Janusz Maliczak, Janusz Ratajczak, Marcin Tobółka i Katarzyna Żołnierowicz.

9.  Skrzynki dla jerzyków.

30 kwietnia na budynku PKP w Lesznie zamontowaliśmy 6 skrzynek lęgowych dla jerzyków (w zestawach po 2-3). Łącznie powstało 16 miejsc lęgowych dla tych ptaków. Skrzynki własnoręcznie wykonał Mariusz Krzewiński z Leszna. W akcji oprócz Mariusza udział wziął Marcin Tobółka.

Mariusz Krzewiński i skrzynki lęgowe dla jerzyków (Fot. Marcin Tobółka)

Mariusz Krzewiński i skrzynki lęgowe dla jerzyków (Fot. Marcin Tobółka)

10.  Ptasia Majówka. 18 maja odbyła się wycieczka na Zbiornik Wonieść w ramach Ptasiej Majówki, podczas której stwierdziliśmy 50 gatunków ptaków. W akcji udział wzięło 13 osób. Szczegóły w dziale SPRAWOZDANIA

11.  Prelekcja o ptakach. 20 maja lider grupy, Janusz Maliczak, spotkał się w miniogrodzie zoologicznym w Parku Tysiąclecia z grupą przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 10 Zielony Świat w Lesznie i przeprowadził prelekcję o ptakach. Dzieci poznawały ptaki występujące w Polsce i w innych częściach świata. Dowiedziały się o ich budowie, życiu i zwyczajach. Mieli również okazję posłuchać śpiewu ptaków.

12.  Spring Alive. Od 21 marca do 24 maja w Szkole Podstawowej w Rydzynie Janusz Maliczak realizował z uczniami akcję "Spring Alive". 40 uczniów z klas IV-VI zarejestrowało łącznie 51 pierwszych w roku obserwacji bociana białego, jaskółki dymówki, kukułki i jerzyka. 

13.  Europejskie Dni Ptaków . W dniach 4-6 października włączyliśmy się w obchody Europejskich Dni Ptaków. W sobotę 5 października zorganizowaliśmy wycieczkę na Zbiornik Wonieść. W wycieczce udział wzięło 16 osób. Policzyliśmy 2177 ptaków z 58 gatunków. Dzień wcześniej Janusz Maliczak zorganizował wycieczkę dla uczniów z kółka przyrodniczego ze Szkoły Podstawowej w Rydzynie. Członkowie LG OTOP prowadzili również liczenia indywidualne. Szczegóły w dziale DNI PTAKÓW.

 

2012

1.  Monitoring Zimujących Ptaków Wodnych. W dniach 14-15 stycznia odbyło się kolejne liczenie zimujących ptaków wodnych. Na naszym terenie ptaki liczone były na Zbiorniku Wonieść oraz na Jez. Dominickim. W liczeniu udział wzięli: Janusz Stępniewski, Szymon Kaczmarek oraz Paweł Sieracki.

2.  Spotkanie grupy. W dniu 31 marca 2012 r. odbyło się XVIII Spotkanie Leszczyńskiej Grupy OTOP w Nadleśnictwie Karczma Borowa. Nowym liderem grupy został Janusz Maliczak. Udział wzięło 15 osób. Szczegóły w zakładce SPOTKANIA GRUPY.

3.  Wielka Majówka z Ptakami. 20 maja 2012 r. odbyła się wycieczka na Zbiornik Wonieść w ramach Ptasiej Majówki. Łącznie policzono 613 osobników z 66 gatunków ptaków. W akcji udział wzięło 12 osób. Szczegóły w dziale SPRAWOZDANIA.

4.  Spring Alive. Od 21 marca do końca maja 2012 r. realizowana była akcja „Spring Alive" w Szkole Podstawowej w Rydzynie prowadzona przez nauczyciela przyrody Janusza Maliczaka. 54 uczniów z klas IV-VI zarejestrowało łącznie 70 obserwacji bocianów białych, jaskółek dymówek, kukułek i jerzyków.

5.  Ptaki w budynkach. W kwietniu i w maju wysłane zostały listy do Kościańskiej i Leszczyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowych. Spółdzielnie te prowadzą prace termomodernizacyjne w budynkach. W listach poinformowano o zagrożeniach i ochronie ptaków gnieżdżących się w budynkach. Wysłano również foldery informacyjne o ptakach w budynkach.

6.  Europejskie Dni Ptaków. W dniu 6 października z okazji Europejskich Dni Ptaków zorganizowaliśmy wycieczkę na Zbiornik Wonieść. W wycieczce wzięło udział 20 osób. Policzyliśmy 3508 osobników z 64 gatunków. Janusz Maliczak zorganizował również wycieczkę dla uczniów z kółka przyrodniczego ze Szkoły Podstawowej w Rydzynie. Uczniowie policzyli 209 ptaków z 9 gatunków. Szczegóły w dziale DNI PTAKÓW.

7.  Spotkanie Grup Lokalnych OTOP.

W dniach 26-28 października w miejscowości Księże Młyny (woj. łódzkie) odbyło się Spotkanie Grup Lokalnych OTOP. W piątek i sobotę odbyła się dyskusja połączona z pokazem prezentacji liderów grup. Leszczyńską Grupę OTOP reprezentował Janusz Maliczak, który przedstawił dwie prezentacje na temat płomykówki i gawrona. W niedzielę uczestnicy spotkania udali się nad Zbiornik Jeziorsko, gdzie z ciekawszych gatunków zaobserwowali orlicę i nury czarnoszyje. Materiały ze spotkania można pobrać ze strony www.otop.org.pl.

8.  Plan zadań ochronnych dla Zbiornika Wonieść. W grudniu wysłano do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu uwagi dotyczące projektu planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Zbiornik Wonieść.

9.  Edukacja. W Szkole Podstawowej w Rydzynie na kółku przyrodniczym Janusz Maliczak realizował elementy programu edukacyjnego OTOP "Przyroda wokół nas - Ptaki".

 

2011

1.  Liczenie styczniowe. W dniach 8-16 stycznia po raz kolejny odbyło się liczenie ptaków wodnych na Warcie i jeziorach Wielkopolski, w którym wzięliśmy udział. Ptaki liczyliśmy na jeziorach: Dominickim, Łoniewskim, Grodziskim i Świerczyńskim Wielkim oraz na Zbiorniku Wonieść. Wyniki w dziale SPRAWOZDANIA .

2.  Zimowe Ptakoliczenie. 28 stycznia 2010 r. uczniowie z kółka przyrodniczego ze Szkoły Podstawowej w Rydzynie pod opieką nauczyciela przyrody Janusza Maliczaka uczestniczyli w Zimowym Liczeniu Ptaków w Parku przy Zamku w Rydzynie. W liczeniu wzięli udział: Marek Piotrowiak, Paulina Winiecka i Paulina Otto. Łącznie naliczono 58 osobników z 8 gatunków. Najliczniejszymi gatunkami były: gil, sikora bogatka i czyż. Policzono również sójki, dzięcioła dużego, myszołowa, sikorę sosnówkę i kowalika.

 

3.  Spotkanie grupy. w dniu 2 kwietnia odbyło się XVII Spotkanie Leszczyńskiej Grupy OTOP. Spotkanie miało miejsce w Nadleśnictwie Karczma Borowa, udział wzięły 22 osoby.

4.  Europejskie Dni Ptaków. W tym roku odbyły się w dniu 1 października. W przeciwieństwie do poprzednich lat, w tym roku zorganizowaliśmy je w Przemęckim Parku Krajobrazowym (wspólnie z Nadleśnictwem Kościan, Przemęckim Parkiem Krajobrazowym i Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego). Udział wzięło ponad 40 osób.

5.  Prelekcja w szkole. 21 października lider Grupy, Waldemar Michalak, spotkał się z uczniami klasy 2 ze Szkoły Podstawowej nr 13. Opowiedział dzieciom m.in. kim jest i co robi ornitolog, czym zajmuje się Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, jakie gatunki ptaków można spotkać w mieście oraz jakie ptaki odlatują na zimę a jakie wtedy przylatują do Polski.

 

2010

1.  Liczenie ptaków wodnych. Podobnie jak w latach poprzednich wzięliśmy udział w Liczeniu Ptaków Wodno-błotnych i Szponiastych w Wielkopolsce. Ptaki liczyliśmy na Jez. Dominickim, Łoniewskim, Świerczyńskim, Grodziskim oraz Zb. Wonieść i Jeżewo.

2.  Zimowe Ptakoliczenie. Po raz kolejny Janusz Maliczak, nauczyciel biologii ze szkoły podstawowej w Rydzynie, zorganizował dla uczniów z kółka przyrodniczego wycieczkę w ramach Zimowego Ptakoliczenia.

3.  Odszedł Marian Lewandowski. W dniu 21 marca 2010 roku zmarł nasz Kolega Marian Lewandowski. Był bardzo aktywnym ornitologiem i współzałożycielem Leszczyńskiej Grupy OTOP.

4.  XVI Spotkanie Grupy. W dniu 10 kwietnia w Nadleśnictwie Karczma Borowa odbyło się XVI Zjazd Leszczyńskiej Grupy OTOP. W spotkaniu wzięły udział 24 osób, szczegółowa relacja w zakładce SPOTKANIA GRUPY .

5.  Dni Ptaków. 2 października z okazji Dni Ptaków zorganizowaliśmy kilka wycieczek w celu wspólnego obserwowania ptaków.  Policzyliśmy 12350 ptaków z 80 gatunków.

 

2009

1.  Liczenie styczniowe. W ramach akcji Zimowego Liczenia Ptaków Wodnych i Szponiastych na Warcie i jeziorach Wielkopolski przeprowadziliśmy liczenia na Zb. Wonieść oraz na jeziorach: Dominickim, Łoniewskim i Świerczyńskim.

2.  Zimowe Ptakoliczenie. W tym roku już po raz piąty odbyło się Zimowe Ptakoliczenie (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach). Udział w nim wzięli uczniowie ze szkoły podstawowej w Rydzynie pod opieką nauczyciela biologii Janusza Maliczaka. Relacja z liczenia tutaj .

3.  Kolejna skrzynka dla płomykówki. W dniu 18 marca wspólnie z Januszem Stępniewskim i kierownikiem Gospodarstwa Rybackiego, panem Andrzejem Łakomym, zawiesiliśmy kolejną skrzynkę lęgową dla płomykówki. Skrzynka zamontowana została w Osiecznej.

4.  XV spotkanie grupy. W dniu 28 marca 2009 odbyło się XV (jubileuszowe) spotkanie grupy. Miało ono miejsce w Centrum Edukacji Ekologicznej i Leśnej w Nadleśnictwie Karczma Borowa. Udział w niej wzięło 31 osób.

5.  Następna skrzynka dla płomykówki. W dniu 6 kwietnia zawiesiliśmy kolejną skrzynkę lęgową dla płomykówki, tym razem na kościele w Lginiu. To już czwarta skrzynka rozwieszona w ramach akcji ochrony płomykówki na Ziemi Leszczyńskiej.

6.  Wystawa fotografii przyrodniczej. W dniach 6-15 kwietnia w Urzędzie Miasta i Gminy w Osiecznie miała miejsce wystawa zdjęć ptaków występujących na Zb. Wonieść. Autorem zdjęć jest Piotr Dziełakowski.

7.  Platformy dla rybitw. W dniach 25 kwietnia i 2 maja Paweł Sieracki z ekipą w składzie: Janusz Ratajczak, Janusz Maliczak i Szymon Kaczmarek z synem zwodowali na stawach w Zglińcu platformy lęgowe dla rybitw. Fotorelacja z akcji w Fotonotesie.

8.  Prelekcja o ptakach w przedszkolu. W dniu 6 maja Grzegorz Lorek opowiadał o ptakach dzieciom z przedszkola w Lasocicach.

9.  Ekojarmark we Wschowie. W dniu 6 czerwca Grupa po raz kolejny wzięła udział w Festynie Ekologicznym we Wschowie, prezentując na swoim stoisku materiały promujące OTOP oraz jego działalność.

 

10.  Obrączkowanie piskląt bocianów. W dniach 18-22 czerwca Marcin Tobółka z ekipą obrączkowali pisklęta bocianów na terenie byłego województwa leszczyńskiego. Zaobrączkowano 141 piskląt.

11.  Forum bocianie w Przygodzicach. Nasza Grupa w składzie Stanisław Kuźniak, Waldemar Michalak, Marcin Tobółka i Katarzyna Żołnierowicz  wzięła udział w Forum bocianim zorganizowanym przez Południowowielkopolską Grupę OTOP w Przygodzicach. Stanisław Kuźniak i Marcin Tobółka przedstawili referat pt. "Leszczyńskie bociany".

12.  Europejskie Dni Ptaków. W pierwszy weekend października tradycyjnie zorganizowaliśmy wycieczkę z okazji Europejskich Dni Ptaków. Relacja z wycieczki w dziale DNI PTAKÓW .

 

2008

1.  Odkrzaczanie Wonieścia. W dniu 5 stycznia Janusz Ratajczak z grupą wolontariuszy przeprowadził wycinkę części zarośli wierzbowych na zalewie Zb. Wonieść. Fotorelacja w GALERII .

2.  Liczenie styczniowe. Po raz kolejny włączyliśmy się do akcji liczenia ptaków wodnych i szponiastych na Warcie i jeziorach Wielkopolski, organizowanych przez sekcje ornitologiczne Koła Naukowego Przyrodników UAM i Koła Leśników AR w Poznaniu. Skontrolowaliśmy Jeziora: Dominickie, Łoniewskie, Świerczyńskie Wielkie i Grodziskie oraz Zb. Wonieść.

3.  Krzyżówka w miastach. Po raz kolejny liczyliśmy zimujące ptaki wodne w miastach - na żwirowni w Lesznie i w parku w Rydzynie. Wyniki na stronie KULINGA - koordynatora badań.

4.  Liczenie ptaków w parkach i ogrodach. W ostatni weekend stycznia wzięliśmy udział w Zimowym Liczeniu Ptaków w Parkach i Ogrodach organizowanym przez OTOP. Liczyliśmy w czterech miejscach - więcej szczegółów tutaj .

5.  Skrzynka dla pustułki. W dniu 1 marca Paweł Szymański i Krzysztof Furmańczak zamontowali skrzynkę lęgową dla pustułki na dzwonnicy kościoła św. Antoniego.

 


6.  Spotkanie grupy. W dniu 29 marca odbyło się XIV Spotkanie Leszczyńskiej Grupy OTOP. Spotkanie miało miejsce w Nadleśnictwie Karczma Borowa, rozpoczęło się o godz. 9.00. Udział w nim wzięły 22 osoby. Relacja ze spotkania ukazała się w Telewizji Leszno.

7.  Kolejna skrzynka dla płomykówki. W dniu 17 maja zawiesiliśmy kolejną skrzynkę lęgową dla płomykówki. Skrzynka zawisła w nieużywanym już gołębniku w miejscowości Olszewo. W montażu uczestniczyli: Waldemar Michalak, Paweł Szymański i Krzysztof Furmańczak.

 

8.  Ekojarmark. 7 czerwca we Wschowie odbył się Ekojarmark, na którym swoje stoisko miała również Leszczyńska Grupa OTOP.

9.  Opiekun ostoi Zb. Wonieść. W lipcu Janusz Stępniewski został oficjalnie mianowany opiekunem ostoi Zbiornik Wonieść. Serdecznie gratulujemy!

10.  Akcja Wonieść. W lipcu, sierpniu i wrześniu intensywnie obrączkowano ptaki na Zb. Wonieść. Więcej w dziale OBRĄCZKOWANIE .

11.  Europejskie Dni Ptaków. W dniu 4 października z okazji Europejskich Dni Ptaków zorganizowaliśmy wycieczkę na Zb. Wonieść. W wycieczce udział wzięło łącznie 16 osób. Policzyliśmy 2119 ptaków z 54 gatunków. Największą atrakcją wycieczki była dzierzba pustynna, która ściągnęła tłumy obserwatorów. Z kolei Janusz Maliczak zorganizował wycieczkę dla uczniów z kółka przyrodniczego ze szkoły podstawowej w Rydzynie.

12.  Liczenie listopadowe. Po raz kolejny włączyliśmy się do akcji liczenia ptaków wodnych na jeziorach Wielkopolski. Ptaki liczone były na Jez. Dominickim i Zb. Wonieść. W liczeniu udział wzięli S. Kuźniak, J. Ratajczak i J. Maliczak. Wyniki w dziale SPRAWOZDANIA .

13.  Liczenie siewek złotych i czajek. Po raz kolejny włączyliśmy się do akcji liczenia siewek złotych i czajek. Liczenia koordynowane były przez Grupę Badawczą Ptaków Wodnych KULING.

 

2007

1.  Liczenie styczniowe. W dniach 6-14 stycznia przeprowadzono liczenie ptaków wodnych w ramach programu Zimowego Liczenia Ptaków Wodno-błotnych i Drapieżnych. Liczenia przeprowadzono na Zb. Wonieść (S. Kuźniak, W. Michalak, J. Maliczak), Jez. Dominickim (J. Ratajczak), Jez. Łoniewskim i Świerczyńskim (J. Stępniewski) oraz Jez. Grodziskim, Świerczyńskim Małym i Ustronie (M. Tobółka, K. Żołnierowicz) (wyniki >> ).

2.  Liczenie krzyżówek. W dniu 16 stycznia liczono zimujące krzyżówki w miastach. Liczenie przeprowadzono na żwirowni w Lesznie-Zaborowie. Więcej o projekcie i wyniki liczeń na stronie KULINGA .

3.  Zimowe liczenie ptaków w parkach i ogrodach. W dniach 27-28 stycznia odbyło się III Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach. Wyniki liczeń z naszego terenu wkrótce w dziale Sprawozdania.

4.  Liczenie kruka. W dniu 3 marca wzięliśmy udział w liczeniu kruka w Wielkopolsce. Celem akcji była ocena rozmieszczenia kruka w Wielkopolsce oraz określenie jego liczebności. Akcja była wspólnym działaniem kilku instytucji (Urząd Marszałkowski w Poznaniu, Polski Związek Łowiecki, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, Wielkopolski Konserwator Przyrody i Zakład Biologii i Ekologii Ptaków UAM). Ptaki liczyliśmy na trzech transektach.

5.  XIII Spotkanie Grupy. W dniu 31 marca w Nadleśnictwie Karczma Borowa odbyło się kolejne spotkanie Grupy. Na spotkaniu przedstawiono sprawozdanie z działalności Grupy w roku 2007, S. Kuźniak podsumował drugi rok Wielkopolskiego Atlasu Ornitologicznego oraz najciekawsze obserwacje z 2006 roku. Odbył się też konkurs z nagrodami ze znajomości ptaków.

6.  Skrzynka dla płomykówki. W dniu 31 marca udało się zamontować skrzynkę lęgową dla płomykówki na kościele w Osiecznej. Skrzynkę wykonał miejscowy zakład stolarski.

7.  Akcja Wonieść 2007 - lipiec. W dniach 16-19 lipca odbyła się pierwsza tura obrączkowania ptaków na Zb. Wonieść - Akcji Wonieść. W obozie udział wzięło 9 osób, zaobrączkowano 319 ptaków należących do 29 gatunków. Szczegółowy raport tutaj .

8.  Akcja Wonieść 2007 - sierpień. W dniach 20-22 sierpnia odbyło się kolejne obrączkowanie na Zb. Wonieść. Zaobrączkowano 373 ptaki z 30 gatunków. Szczegóły tutaj .

9.  Akcja Wonieść 2007 - wrzesień. W dniach 21-23 września odbyło się kolejne obrączkowanie ptaków na Zb. Wonieść. W obrączkowaniu uczestniczyli również zaproszeni ornitolodzy z Niemiec. Więcej szczegółów w sprawozdaniu .

10.  Europejskie Dni Ptaków. W pierwszy weekend października aktywnie włączyliśmy się w obchody Europejskich Dni Ptaków. Zorganizowaliśmy kilka wycieczek do ornitologicznie ciekawych miejsc. Wspólnie policzyliśmy 4406 z blisko 80 gatunków. Szczegóły tutaj .

11.  Wycieczka. 20 października odbyła się pierwsza wycieczka z cyklu Jesiennych Spotkań z Ptakami. Udział w niej wzięło 5 osób, ptaki obserwowaliśmy na Zb. Wonieść. 

12.  Liczenie Listopadowe. W listopadzie wzięliśmy udział w liczeniu ptaków wodnych na jeziorach Wielkopolski. Ptaki liczyliśmy na Jez. Dominickim, Jez. Łoniewskim, Zb. Wonieść oraz Zb. Jeżewo.

13.  Wycieczka szkolna. W dniu 17 grudnia Janusz Stępniewski zorganizował wycieczkę przyrodniczą dla uczniów Szkoły Podstawowej W Osiecznej.