Artykuły

 

 

Odczytane obrączki bocianów białych Ciconia ciconia na ziemi leszczyńskiej w 2007 r

 

Są to pierwsze odczyty na ZL od  2003. W Polsce odczytuje się tylko ok. 20-30 ptaków rocznie.

Poniec, ul. Krobska Szosa

Wiosną tego roku (6.04), zupełnie przypadkowo, podczas zbierania materiałów do pracy magisterskiej, natknąłem się na bociana z obrączką. Zajmował on gniazdo w Poniecu przy ulicy Krobska Szosa. Z obserwacji kopulującej pary wywnioskowałem, że jest to samiec. Wiedziałem też, że musi być dość stary, bo nosił obrączkę starego typu, z zamkiem. Po ponad godzinnej obserwacji nie udało mi się odczytać całego numeru. Jedynie VB 2_6. Nie byłem pewny środkowej cyfry. Próbowałem następnego dnia przez prawie dwie godziny i też bez rezultatu. Dopiero 20.06 spróbowałem ponownie - tym razem zajęło mi to 5 minut.

 Bocian biały VB 216

 Zaobrączkowany jako pisklę 06.07.1991 r. w Rokosowie, gm. Poniec przez Grzegorza Lorka

Odczytany 20.06.2007 r. w Poniecu ul. Krobska Szosa przez M. Tobółkę

Zatem osiedlił się około 6 km w linii prostej od gniazda, w którym się wychował. Bocian wychował 3 młode, a na terytorium lęgowe przyleciał 30 marca 2007 r.

Co ciekawe, rok temu na tym gnieździe nie było ptaka z obrączką, a gniazdo na jesień zostało rozebrane i założono platformę. Ptak sam wybrał to miejsce na gniazdo, mimo że rok wcześniej go tu nie było. 

Poniec, ul. Szkolna

Dnia 20 czerwca, również podczas zbierania materiałów do pracy magisterskiej, natknąłem się na bociana z obrączką na drugim gnieździe w Poniecu. Ptak przebywał na łące i bardzo trudno było odczytywać numery. Obrączkę miał na prawym skoku, co sugerowało, że może to nie być bocian z Polski. Niestety tego dnia nie udało mi się odczytać całego numeru jedynie  N lub H __(4)8.

Tydzień później spróbowałem ponownie, tym razem pod gniazdem. Bocian idealnie się ustawił na kominie przy gnieździe i bez problemu odczytałem cały napis: HIDDENSEE  N 548. 

Bocian przyleciał na terytorium lęgowe 25 marca, wyprowadził cztery młode. 

Niestety jak dotąd nie otrzymałem danych na temat zaobrączkowania tego ptaka. 

Ziemin

W czerwcu, podczas obrączkowania bocianów, natknęliśmy się na zaobrączkowanego dorosłego ptaka w koloni bocianiej w Zieminie, gm. Wielichowo. Niestety nie mieliśmy ze sobą lunety. Przy następnym objeździe wzięliśmy lunetę z nadzieją, że uda nam się odczytać obrączkę. Nie było łatwo - ptaka długi czas nie było na gnieździe, bo szukał pokarmu na łące, a miał do wykarmienia aż cztery młode. Młode dodatkowo utrudniały obserwacje, ale po kilkunastu minutach wspólnym wysiłkiem udało nam się odczytać cały numer. Bocian był zaobrączkowany w Polsce (mimo, że obrączka była na lewym skoku) jego numer to V 8188. 

Zaobrączkowany: jako pisklę w gnieździe z trzema młodymi 26.06.1996 r.w Kotuszu, nr 67, gm. Kamieniec (E = 16°29'13,1'', N = 52°06'10,9'') przez Jerzego Ptaszyka.

Odczytany: 30.06.2007r. w Zieminie, gm. Wielichowo przez S. Kużniaka, K. Kosickiego, K. Żołnierowicz i M. Tobółkę.

Od dnia obrączkowania jest to pierwsze stwierdzenie tego ptaka.

Marcin Tobółka

 

 


 

<< Wszystkie artykuły Artykuł dodano: 2007-10-20 przez: waldek; Wyświetlono: 655 razy