Artykuły

 

 

Nowa platforma dla bocianów w Osiecznej

 

Koniec lata to okres, gdy bociany ruszają w podróż do Afryki by tam przeczekać zimę i odpocząć po trudach zakończonego sezonu lęgowego. Po naszych boćkach już dawno nie ma śladu, ale przed nami dużo pracy.

(fot. K. Żołnierowicz)

I tak rozpoczęliśmy kolejny etap prac terenowych w ramach Programu Ochrony Bociana Białego na Ziemi Leszczyńskiej. 16 września na terenie Oczyszczalni Ścieków w Osiecznej postawiono betonowy słup z platformą pod gniazdo bocianie.

Akcja była przeprowadzona z inicjatywy profesora Lechosława Dworaka z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Profesor Dworak już wcześniej wspierał miasto i gminę Osieczna w różnych przedsięwzięciach. Miały one jednak charakter kulturalno-historyczny. Przyszła wreszcie kolej na przyrodę. A cóż bardziej rozpoznawalnego i budzącego sympatię niż bocian? Pan Profesor chciał ufundować platformę pod gniazdo bocianów. „Jeżeli ptaki zasiedlą platformę, to warto by zainstalować kamerę. Będzie to świetna promocja dla miasta” -powiedział mi podczas naszej pierwszej rozmowy. Najpierw trzeba było poszukać odpowiedniego miejsca na platformę. Pomysłów było kilka. Wybraliśmy jednak, naszym zdaniem, najlepszy. Wiadomo, że na terenie oczyszczalni kiedyś gnieździły się bociany. Jednak gniazdo spadło, a ptaki nie miały odpowiedniego miejsca żeby założyć nowe. Potem potrzebne były zgody, pozwolenia itp. Tutaj, po raz kolejny, bardzo dużą życzliwością wykazał się Burmistrz Miasta i Gminy – Pan Stanisław Glapiak. Trzeba było jeszcze znaleźć kogoś, kto się podejmie wykonania platformy i jej montażu.

I tak krok po kroku zbliżaliśmy się do tej akcji. W końcu Panu Profesorowi udało się wszystko załatwić i można było przystąpić do działania. W akcję zaangażowane były trzy jednostki służb energetycznych, które przywiozły słup, postawiły go i zamontowały platformę. Całość kosztów (nie małych) pokrył Pan Profesor Lechosław Dworak. Poświęcił on również mnóstwo czasu by całą akcję przygotować. Za to serdecznie mu dziękuję.

Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku bociany tam się zagnieżdżą i przybędzie nam kolejna para tych pięknych lecz co raz rzadszych ptaków.

 

Marcin Tobółka

 


 

<< Wszystkie artykuły Artykuł dodano: 2009-09-19 przez: marcin; Wyświetlono: 602 razy