Sprawozdania z akcji

 

Sprawozdanie z Zimowego Ptakoliczenia w 2014 roku

 

W dniach 24-26 stycznia 2014 r.odbyło się kolejne Zimowe Ptakoliczenie (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach). W ramach tej akcji liczone są ptaki, które zimą można spotkać jak najbliżej człowieka.

24 stycznia uczniowie z kółka przyrodniczego ze Szkoły Podstawowej w Rydzynie pod opieką nauczyciela przyrody Janusza Maliczaka uczestniczyli w Zimowym Ptakoliczeniu. W liczeniu udział wzięło 7 uczniów: Karina Wesołowska, Adrian Płaczek, Jakub Klecha, Kacper Mańka, Michał Krawiec, Martyna Wesołowska i Wiktoria Sułek. Uczniowie wyposażeni w lornetki liczyli ptaki na terenie szkoły i w najbliższej okolicy. Najwięcej ptaków przebywało przy karmniku w ogródku szkolnym. Łącznie naliczono 28 ptaków z 7 gatunków. Najliczniejszym gatunkiem był wróbel (16 os.). Poza tym policzono gołębie miejskie, kawki, bogatki, modraszkę, kowalika i ziębę. Uczniom bardzo podobało się wypatrywanie ptaków.

25 stycznia Janusz Maliczak policzył 100 osobników z 12 gatunków w ogrodach w dzielnicy Gronowo w Lesznie. Najliczniejszymi gatunkami były: wróbel (45 os.), kwiczoł (19 os.) i mazurek (15 os.). Poza tym policzono gawrony, bogatki, kosy, dzwońce, sierpówki, sroki i ziębę. Z ciekawszych gatunków stwierdzono srokosza i przelatującą czaplę białą.

Łącznie na naszym terenie podczas Zimowego Ptakoliczenia policzyliśmy 128 ptaków z 16 gatunków. Liczenie ptaków utrudniał duży mróz.

 


 

<< Wszystkie sprawozdania Sprawozdanie dodano: 2014-01-30 przez: jmaliczak; Wyświetlono: 593 razy