Sprawozdania z akcji

 

Sprawozdanie z Zimowego Ptakoliczenie w 2013 roku

 

W dniach 25-27 stycznia odbyło się kolejne Zimowe Ptakoliczenie (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach). W ramach tej akcji liczone są ptaki, które zimą można spotkać jak najbliżej człowieka. Członkowie i sympatycy Leszczyńskiej Grupy OTOP przyłączyli się do Zimowego Ptakoliczenia. W liczeniu wzięło udział 13 osób. Uczestnicy liczyli ptaki w następujących miejscach:

- Janusz Maliczak – w Parku Tysiąclecia, Parku przy Placu Tadeusza Kościuszki i ogrodach w dzielnicy Gronowo w Lesznie,

- Janusz Maliczak – w parku przy Parku w Rydzynie,

-  Janusz Ratajczak – w parkach i ogródkach działkowych w Bojanowie,

- Szymon i Alicja Kaczmarek – wzdłuż Kościańskiego Kanału Obry w Kościanie,

- Janusz Stępniewski – przy karmniku w Osiecznej,

- Błażej Nowak – w okolicach Czempinia,

- Henryk Konieczny – przy karmniku i w ogrodach w Gostyniu,

Dodatkowo 30 stycznia Janusz Maliczak, nauczyciel przyrody w Szkole Podstawowej w Rydzynie, zorganizował dla uczniów z tej szkoły Zimowe Ptakoliczenie w parku przy Zamku w Rydzynie. W liczeniu wzięło udział sześciu uczniów z kółka przyrodniczego: Jakub Wajda, Sara Stępniak, Malwina Matyla, Aleksandra Serwicka, Karina Wesołowska i Natalia Szczepaniak.


W Lesznie policzono najwięcej gawronów (148 os.), w Bojanowie – bogatek (44 os.), w Kościanie – krzyżówek przebywających na Kościańskim Kanale Obry (700 os.), w Osiecznej – sierpówek (49 os.), w okolicach Czempinia – potrzeszczy (151 os.), w Gostyniu – sierpówek (172 os.) i w Rydzynie – czyży (20 os.). Łącznie policzono 2479 ptaków z 43 gatunków. Najliczniejszymi gatunkami były: krzyżówka (700), gawron (290 osobników) i sierpówka (261 os.). Pojedyncze obserwacje stwierdzono w przypadku bielika, dzięcioła średniego, jastrzębia, łabędzia niemego, paszkota, rudzika, śnieguły, srokosza i szczygła. Pełen spis liczebności gatunków z poszczególnych miejsc znajduje się w dziale DOWNLOAD.

 


 

<< Wszystkie sprawozdania Sprawozdanie dodano: 2013-02-02 przez: jmaliczak; Wyświetlono: 692 razy